Co po samobójstwie?
Schemat postępowania
po otrzymaniu informacji o śmierci samobójczej
studenta, doktoranta a lub pracownika jednostki UW
Głównym celem jest uruchomienie działań postwencyjnych, między innymi zapewnienie studentom, doktorantom i pracownikom bezpieczeństwa oraz wsparcia emocjonalnego, udrożnienie komunikacji, normalizowanie reakcji na zdarzenia a co za tym idzie uzyskanie wpływu na sytuację i odzyskanie ponowne poczucia bezpieczeństwa.
Działania natychmiastowe- Niezwłocznie po otrzymaniu informacji poinformowanie władz jednostki.
- Niezwłocznie po otrzymaniu informacji władze jednostki (dziekan, dyrektor, kierownik) zwołują zespół kryzysowy, którego zadaniem jest podjęcie działań postwencyjnych. Zespół powinien składać się z 3 do 5 osób. Zaleca się, aby zwołanie zespołu kryzysowego nastąpiło niezwłocznie, najlepiej tego samego dnia.
- Dziekan jednostki lub osoba go zastępująca informuje władze UW (rektor, kanclerz).
Zadania zespołu kryzysowego
- Głównym celem zespołu jest koordynacja i monitorowanie działań wokół zdarzenia.
- Zespół kryzysowy odpowiedzialny jest za wyznaczenie osoby/osób odpowiedzialnych za poszczególne działania informacyjne, pomocowe i działania odroczone w czasie.
Działania informacyjne i komunikacyjne:
-
- Przekazanie telefonicznej lub mailowej informacji do Centrum Pomocy Psychologicznej UW, Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW oraz Biura Ombudsmana UW. Pozostawanie w kontakcie z tymi jednostkami.
- Przekazanie informacji o śmierci samobójczej odpowiednim służbom (jeśli jest to konieczne).
- Nawiązanie kontaktu z rodziną osoby tragicznie zmarłej w celu przekazania kondolencji, pozyskania informacji o pogrzebie pogrzebu oraz ustalenia i zaproponowania ewentualnych form pomocy bliskim.
- Przekazanie informacji o zdarzeniu pracownikom, doktorantom i studentom (przygotowanie komunikatu, uzgodnienie form i czasu jego przekazania).
- Monitorowanie mediów społecznościowych pod kątem zaistniałego zdarzenia oraz niezwłoczne reagowanie na niepokojące treści.
Działania pomocowe:
-
- Zorganizowanie indywidualnej pomocy rodzinie i bliskim ofiary samobójstwa (jeśli jest to konieczne).
- Zorganizowanie form wsparcia dla studentów i pracowników (indywidualnie i grupowo) przy udziale pracowników Centrum Pomocy Psychologicznej UW/ Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW. Szczegółowe ustalenie z pracownikami CPP i BON sposobu wsparcia (wsparcie studentów, doktorantów, pracowników).
- Zidentyfikowanie osób szczególnie dotkniętych śmiercią samobójczą i przekazanie tej informacji do CPP. Grupy osób szczególnie wymagających uwagi to: osoby bliskie osobie zmarłej, przyjaciele, współpracownicy, osoby z otoczenia z problemami psychicznymi, osoby po próbach samobójczych lub z myślami samobójczymi, osoby mające negatywne relacje z osobą zmarłą.
- Ustalenie osób monitorujących (np. opiekun roku, wykładowca, bezpośredni przełożony) stan psychiczny studentów lub/i pracowników oraz przekazywanie tej informacji do CPP i BON
Działania odroczone w czasie:
-
- Ustalenie działań profilaktycznych i psychoedukacyjnych w okresie 3 miesięcy od zdarzenia
- Wypełnienie formularza zdarzenia kryzysowego oraz odnotowywanie notatkami służbowymi przebiegu działań
Ważne jest utrzymywanie równowagi pomiędzy normalnym trybem zajęć a działaniami poza harmonogramem.
Zaleca się, aby po około 3 dniach powrócić do normalnego trybu działania i rutyny.