Problemy co czwartego Polaka – depresja i lęk

Według badań EZOP co czwarty Polak w ciągu życia będzie miał problemy natury emocjonalnej, zaburzenia lękowe, depresyjne albo kłopoty z nadużywaniem substancji. Joachim Kowalski z Wydziału Psychologii UW wyjaśnia, jak odróżnić depresję od złego nastroju oraz lęk od fobii.

Depresja wiąże się z obniżeniem nastroju, zmniejszeniem odczuwania przyjemności, brakiem energii, ogólnym poczuciem osłabienia. Często towarzyszą jej zaburzenia snu i odżywiania. – Osoba z depresją postrzega siebie jako kogoś gorszego, ułomnego, niezasługującego na pomoc, czasami winnego. Świat może być dla niej miejscem niedobrym, pełnym krytyki, czasem uważa, że na niego nie zasługuje. Przyszłość jawi się jej jako czarna, pozbawiona nadziei – wyjaśnia Joachim Kowalski.

Przypominamy, że wszyscy studenci, doktoranci i pracownicy UW mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej oferowanej przez nasze Centrum.

Link do pełnego artykułu na stronie UW >>

Data publikacji: 23 listopada 2018